
Mænd udgør over to tredjedele af grønlandsk stemmeseddel
Når Grønland går til valg tirsdag, er der over dobbelt så mange mænd at stemme på som kvinder.
Det viser en opgørelse, som det grønlandske medie KNR har foretaget.
Af de 213 opstillede kandidater til Grønlands parlament, Inatsisartut, er 150 mænd, mens 63 er kvinder.
Dermed udgør kvinder 29,6 procent af kandidatlisten. Det er en lille fremgang i forhold til valget i 2021, hvor kvinder udgjorde godt 28 procent, skriver KNR.
Ifølge kønsforsker Mariekathrine Poppel, der er emerita på Grønlands Universitet, Ilisimatusarfik, afspejler kønsfordelingen på kandidatlisten det grønlandske samfund.
- Samfundet bliver ført på mændenes præmisser. Vores samfund er ret patriarkalsk.
- Vi ser det i ledergrupper og der, hvor beslutninger bliver taget, hvor der er en stor gruppe mænd, mens kvinderne stadig udgør en lille andel. Og det ser vi også nu til valgene, siger Mariekathrine Poppel til KNR.
I alt er der seks partier opstillet til det grønlandske valg.
Det er kun regeringspartiet Inuit Ataqatigiit (IA), der har flere kvinder end mænd opstillet. Her stiller 22 kvinder og 17 mænd op.
I den anden ende af skalaen har Naleraq opstillet 51 mænd og 11 kvinder.
Det grønlandske parlament har 31 medlemmer, og i dag sidder der 10 kvinder og 21 mænd, hvilket betyder, at kvinder udgør 32,3 procent af parlamentet.
Grønlands samlede befolkning består af 52,7 procent mænd og 47,3 procent kvinder.
Ved det seneste folketingsvalg i Danmark i 2022 var 38,4 procent af de opstillede kandidater kvinder. Det var en rekordhøj andel.
Og ud af de 179 valgte folketingskandidater ved det valg var 44 procent kvinder, hvilket ligeledes var den højeste andel nogensinde.
/ritzau/