dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Vil sætte indkøbsaftale med Nemlig.com på pause

KORT NYT
17. MAJ 2021 13.49

KØGE: Artikler i Politiken om dårlige arbejdsforhold hos Nemlig.com har fået Odense og Albertslund kommuner til at droppe at købe ind hos online supermarkedet. Nu vil SF og Enhedslisten i Køge Kommune også have sat leveringer fra kæden, som leverer til flere kommunale institutioner i kommunen, på pause, skriver SN.dk.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/vil-saette-indkoebsaftale-med-nemlig-com-paa-pause

GDPR