dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Vattenfall leverer hurtigladere til Vejles bybusser

Leverancen af 32 lynladere til Tide Bus, der står for bybustransporten i Vejle, er Vattenfalls første power-as-a-service-projekt inden for passagerbefordring i Danmark.
1. NOV 2022 10.01

VEJLE: 16. oktober bød på et farvel og tak til diesel på i alt 31 offentlige busser i Vejle kommune da disse blev skiftet ud til fordel for eldrevne busser, da Tide Bus Danmark overtog driften. 

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/vattenfall-leverer-hurtigladere-til-vejles-bybusser

GDPR