
AARHUS: Et ny stadion i Aarhus er kommet et lille skridt nærmere. Bedømmelsesudvalget har således skåret feltet af stadtionprojekter ned fra seks til tre. De tre teams der fortsætter er således blevet udpeget som ligeværdige vindere af det netop afsluttede udbud i arkitekt-konkurrencen om et nyt fodboldstadion i Aarhus, oplyser Kongelundens Sekretariat, der står for byggeriet af stadionet for Aarhus Kommune, i en pressemeddelelse.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.