dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Topchef i Rigspolitiet afviser tiltale om korruption

I 2009 blev han kåret som 'Årets It-chef', men nu forsvarer 50-årig mand sig imod anklager om bestikkelse
3. NOV 2017 5.57

SJÆLLAND: Da den daværende it-direktør i Rigspolitiet i november 2014 fløj til Dubai og så racerløb, lod han sig 'smøre' af tre mænd, der ønskede at levere udstyr til politiet.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/topchef-i-rigspolitiet-afviser-tiltale-om-korruption

GDPR