KØBENHAVN: Den danske stat har takket nej til det tilbud, den tidligere på måneden fik på sine aktier i Københavns Lufthavne, og som kunne indbringe statskassen 17,5 mia. kr. Det oplyser Finansministeriet ifølge Finans til Københavns Lufthavne, der har bragt meddelelsen videre til fondsbørsen. Købstilbuddet kom fra Arbejdsmarkedets Tillægspension, ATP, samt den canadiske pensionsfond OTPP.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.