dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Flere skal have mulighed for at hurtigteste sig selv for corona.
Erik Johansen, Ritzau Scanpix

Staten har bestilt 65 millioner selvtest mod corona

Fremover skal særligt folk i sygehusvæsenet vænne sig til at selvteste i kampen mod coronavirus.  
22. DEC 2021 14.16

Borgere skal i højere grad til at lære at teste sig selv i kampen for at nedbringe coronasmitte.Det siger sundhedsminister Magnus Heunicke (S) onsdag på et pressemøde.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/staten-har-bestilt-65-millioner-selvtest-mod-corona

GDPR