AALBORG: I Aalborg Kommune har man besluttet, at det kommunalt ejede Aalborg Forsyning ikke skal fyre med russisk kul. Derfor har man siden invasionen af Ukraine arbejdet på at komme ud af kontrakter med leverandører, der leverer kul fra Rusland. Hos en af to kulleverandører af det lykkedes at undgå russisk kul. En anden leverandør vil dog holde Aalborg Forsyning og dermed kommunen fast på kontrakten, skriver Nordjyske.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.