dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Region Sjælland standser alle køb hos Atea

KORT NYT
28. JUN 2018 13.50

SJÆLLAND: Region Sjælland, hvis tidligere ansatte blev bestukket af Atea, har svært ved at se sig selv som kunde. Selskabet blev onsdag blev dømt for systematisk og grov bestikkelse af Region Sjællands tidligere it-driftschef og to tidligere it-direktører i regionen. Atea blev kendt skyldige og fik en bøde på 10 mio. kr. Atea har torsdag fortalt, at man ikke anker dommen.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/region-sjaelland-standser-alle-kb-hos-atea

GDPR