dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Region Sjælland får hjælp af studerende op til Sundhedsplatformen

Der bliver i forbindelse med implementeringen ansat medicin- samt it-studerende, som skal hjælpe med at sikre korrekt brug af ny it
23. AUG 2017 9.30

SJÆLLAND: De sjællandske sygehuse tager en række forholdsregler, når det nye it-system Sundhedsplatformen, der har givet store vanskeligheder i Region Hovedstaden, skal indføres på regionens sygehuse den 25. november.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/region-sjaelland-far-hjaelp-af-studerende-op-til-sundhedsplatformen

GDPR