dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Kulturminister Joy Mogensen (S) mener sammen med regeringen, at der skal gives mulighed for at bygge flere idrætsfaciliteter i Region Hovedstaden. (Arkivfoto)
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Regeringen vil lade hovedstaden bygge flere idrætsanlæg

Kommuner i Region Hovedstaden kan bruge en milliard mere på at bygge idrætsanlæg, mener regeringen i udspil.
26. MAJ 2021 13.43

Der er for få idrætshaller, fodboldanlæg og svømmehaller i Region Hovedstaden, i forhold til hvor mange mennesker der bor i regionen. Det mener regeringen, som derfor foreslår at give Københavns og Frederiksberg Kommune mulighed for at investere et større beløb i idrætsfaciliteter.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/regeringen-vil-lade-hovedstaden-bygge-flere-idraetsanlaeg

GDPR