dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Politichefs frifindelse for bestikkelse bliver anket

Tidligere chef i Rigspolitiet og medtiltalt konsulent skal i landsretten, da frifindelsen af dem er anket.
22. MAR 2022 12.05

For to uger siden blev tidligere afdelingschef i Rigspolitiet Bettina Jensen frifundet for en anklage om bestikkelse ved Københavns Byret. Men lettelsen hos Bettina Jensen og en medtiltalt konsulent er blevet sat på pause.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/politichefs-frifindelse-for-bestikkelse-bliver-anket

GDPR