dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Over 7.000 har isoleret sig på coronahoteller

KORT NYT
23. AUG 2021 13.01

Hvis uheldet har været ude, og en dansker er enten er blevet smittet selv eller har været nærkontakt til en smittet, har de danske kommuner det sidste år haft ansvar for at tilbyde borgere et sted at isolere sig, hvis de ikke har kunnet isolere sig hjemme. Den mulighed har 7.010 danskere fordelt på 95 kommuner benyttet sig af, skriver Ekstra Bladet.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/over-7-000-har-isoleret-sig-paa-coronahoteller

GDPR