dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Thomas Borberg, Polfoto

Ny sygehusmedicin skal prioriteres - men ikke udelukkende på pris

Fremover skal regionerne foretage en systematisk vurdering af behandlingens gevinst, blandt andet ved at inddrage nødvendig faglig ekspertise. Det skal ikke være muligt at afvise effektiv medicin alene på prisen
4. APR 2016 11.22

Ovenpå sidste uges succesfulde forhandlinger med medicinindustrien, der har resulteret i besparelser på 200-300 mio. kr. om året, har sundhedsminister Sophie Løhde (V) og et enigt Folketing præsenteret syv principper for prioritering af sygehusmedicin. 

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/ny-sygehusmedicin-skal-prioriteres-men-ikke-udelukkende-paa-pris

GDPR