dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Niels Bohr Bygningen endnu en gang forsinket

KORT NYT
18. MAJ 2022 15.27

Københavns Universitet må væbne sig med endnu mere tålmodighed før universitetet kan ibrugtage hele Niels Bohr Bygningen. Byggeriet er allerede mere end fem år forsinket, men i november meldte Vejdirektoratet, som er bygherre på projektet, i forbindelse med endnu en udskydelse ud, at forskningsbygningen skulle stå klar 1. juli i år. Det kommer dog heller ikke til at holde, skriver Licitationen

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/niels-bohr-bygningen-endnu-en-gang-forsinket

GDPR