Når kontrakterne på de to færgeruter Samsø-Kalundborg og Bøjden-Fynshav udløber i 2024, skal de erstattes med nye, hvor miljøet er mere i fokus. Derfor vil transportminister Benny Engelbrecht (S) have gang i en branchedialog, hvor der skal komme bud på grønne løsninger, som der skal leves op til i det kommende udbud.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.