Transportministeriet har afsluttet en branchedialog med både private og offentlige aktører, der har givet input til både den fremtidige drift af færgeruterne Ballen-Kalundborg og Bøjden-Fynshav. I forlængelse af den dialog og med udgangspunkt i resultaterne fra 'færgeanalysen' forventes det, at der efter et nyt udbud vil være grønne færger på de to ruter, lyder det i en pressemeddelelse.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.