dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Nye batteritog på sjællandske lokalbaner skal leveres af Stadler Bussnang.
Lokaltog

Leverandør af nye batteritog til sjællandske lokalbaner fundet

Under forudsætning af, at aftalen efterfølgende godkendes i Region Sjællands Regionsråd, har    Lokaltog, som er en del af trafikselskabet Movia, tildelt Stadler Bussnang AG kontrakten om levering af 14 batteritog.
7. AUG 2024 14.12

Siden november 2023 har Lokaltog, som er en del af trafikselskabet Movia, haft gang i et udbud om indkøb af 14 batteritog med option på yderligere ti tog efter Region Sjællands krav og ønsker til togene.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/leverandoer-af-nye-batteritog-til-sjaellandske-lokalbaner-fundet

GDPR