
Langt størstedelen af de danske kommuner oplever problemer med at rekruttere personale til omsorgsfagene - som for eksempel sosu-assistenter. Det drejer som om hele 92 procent, der oplever, at deres kommune har vanskeligt ved at finde hænder nok til opgaverne. Det viser en ny rundspørge blandt landets kommuner - som Teknologisk Institut har udarbejdet i samarbejde med CareNet og Danish.Care.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.