dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Grøn omstilling gør ondt på gamle bilproducenter

Salget af bilmærker som Ford, Citroën og Renault er gået tilbage i Danmark, mens Tesla brager frem.  
23. OKT 2023 12.07

På bare to år er der sket en større forskydning på det danske marked for nye biler. Mærker som Ford, Citroën og Renault står ikke længere så stærkt, som de har gjort. De har i stedet måttet se mærker som Tesla og Hyundai tage markedsandele. Det viser en gennemgang af indregistreringstal fra De Danske Bilimportører, som Børsen har foretaget.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/groen-omstilling-goer-ondt-paa-gamle-bilproducenter

GDPR