dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
EU-Kommissionen har onsdag præsenteret et forslag til en gennemgribende medicinalreform. Det er første gang i rundt regnet to årtier, at EU-lovgivningen på området bliver revideret. (Arkivfoto).
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Erhvervsorganisationer: EU straffer medicinalfirmaer i ny reform

Foreslået EU-reform vil betyde forringet konkurrencekraft i medicinalindustrien, siger branchens forening.  
27. APR 2023 9.25

En omfattende medicinalreform foreslået af EU-Kommissionen risikerer at forringe konkurrencekraften i medicinalindustrien. Sådan lyder advarslen fra Lægemiddelindustriforeningen (Lif) og Dansk Industri. Udtalelsen kommer, efter at kommissionen på et pressemøde onsdag har præsenteret sit reformforslag.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/erhvervsorganisationer-eu-straffer-medicinalfirmaer-i-ny-reform

GDPR