dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
IC3-togene får snart mere "grønne" lyskilder. (Arkivfoto.)
Morten Rasmussen/Biofoto/Ritzau Scanpix

Dansk leverandør skal sørge for lys i DSB-toge

Hans Buch A/S har vundet et udbuddet om at levere LED-lysrør til DSB’s IC3-toge. Kontrakten har optioner på leveringer til resten af DSB’s togflåder.
29. JUN 2023 10.33

Snart er det slut med de gamle kviksølvholdige lysstofrør i DSB’s IC3-tog. En opgave har netop været i udbud for at udskifte de mange lysenheder til en mere energisparende LED-belysning.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/dansk-leverandoer-skal-soerge-for-lys-i-dsb-toge

GDPR