dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

By & Havn øger anlægsbudget for Lynetteholm med 900 mio. kr.

Stigende materialepriser og større bæredygtighedskrav har betydet, at By & Havn har øget anlægsbudgettet for Lynetteholm.
4. APR 2022 13.55

KØBENHAVN: Det bliver noget dyrere at opføre det stort anlagte projekt Lynetteholm i København. Således har bestyrelsen for By & Havn, der er bygherre på projektet, godkendt et ny anlægsbudget, som bl.a. indeholder øgede omkostninger til arkæologiske undersøgelser, ekspropriation af veje og anlæg og rådgiverydelser til en lang række yderligere undersøgelser blandt andet af strømforhold i Øresund.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/by-havn-oeger-anlaegsbudget-for-lynetteholm-med-900-mio-kr

GDPR