dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Kun få fik i 2020 medhold i deres klager i Klagenævnet for Udbud.
Ritzau, Scanpix

Blot hver fjerde klager får medhold i Klagenævnet for Udbud

Der er langt mellem vindersagerne for virksomheder, der bringer klager til Klagenævnet for Udbud. Således fik kun hver fjerde klager helt eller delvist medhold i nævnet i 2020.
23. AUG 2021 12.03

Antallet af klager bragt for Klagenævnet for Udbud nåede sidste år 117, hvilket er det højeste niveau de seneste fem år. Året bød på en stor stigning ift. 2019, hvor blot 93 sager blev bragt for nævnet.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/blot-hver-fjerde-klager-faar-medhold-i-klagenaevnet-for-udbud

GDPR